How Much Does Weed Cost? From Grams, to Ounces, to Pounds Here’s What You Should Be Paying for Pot

How Much Does Weed Cost

How much does weed cost

How much does weed cost was sure one of the first things that came to non-weed smoker’s minds when they heard the recent news about how much North Americans spend on it. Market research group Arcview just reported that North Americans spent more than $53.3 Billion on weed in 2016. We’re talking a combination of legal, illegal and medical weed—that’s a lot of weed sales. (How much does weed cost in your area? Actually to keep things easy why not just tell us how much is a gram of weed going for in your town? Let us know in the comments section below.)

PRO TIP—Need to know if you’re getting ripped off? Weigh your weed. Score a digital scale on Amazon. This scale has a pic of parsley being weighted so you know it’s Stuff Stoners Like. Or you could go the el cheapo route with this dope digital scale.

Quarter of weed price today v prohibition days

With legalization pot prices have plummeted recently. Bloomberg reports that the increasing supply of legal marijuana is turning into a major buzz kill for growers as prices plunge — and an opportunity for companies that can help cut production costs. They go on to say that, Prices are tumbling as formerly illicit cultivators emerge from the shadows to invest millions of dollars in massive pot factories.

In Colorado, the average price sought by wholesalers has fallen 48 percent to about $1,300 a pound since legal sales to all adults started in January 2014, according to Cannabase, operator of the state’s largest market. Supply is surging as growers expand and install the latest agricultural technology.
how much does weed cost per ounce“Anybody that is investing in this sector or starting a business in this sector needs to be doing so with the understanding that the price of cannabis is going to drop precipitously,” said Troy Dayton, chief executive officer of Oakland, California-based Arcview Group, a marijuana investor consortium. “The agricultural technology space is already booming, and now they get to lay their hands on the cannabis industry.”

So as we begin 2017 with legalization beginning in several states we thought we’d take a look at the prices people are paying for weed. First you should know that the price of weed depends on a lot of variables. Location is everything, man. So if you’re buying weed off the streets in a place that’s hostile towards weed, say Kentucky or Alabama, you’ll probably pay a premium for a gram of marijuana. If you’re looking to buy a gram of weed at a recreational shop in weed-saturated Colorado for instance, it’ll probably be a lot cheaper. Cheaper still if that weed is considered medical marijuana because medical pot isn’t taxed at the same exorbitant amount that commercial cannabis is taxed.

how much is a gram of weedWeed prices – grams to ounces  and ounces to grams

Keep in mind that like anything else the more weed you buy the cheaper you pay per gram. Also keep in mind that these are West Coast prices. We’re talking Colorado and California weed prices here, man.

How much does a pound of weed cost

How much does a pound of weed cost? Well, let’s get one thing straight, man. You can’t just walk into a dispensary in Colorado, drop some money on the counter and walk out with a pound of weed. Why? Well you can only buy an ounce of weed at a time, man. Its regulated. Anyhow out on the streets a pound of weed will run anywhere from a grand to more than 5k for high quality marijuana. In general you can expect to pay about $2k – $3k per pound. Just in case you’re wondering, how many grams in a pound of weed? There are are 453.59237 grams in a pound of weed so make sure you don’t get shorted that .59 grams. If you were to sell that pound of weed in 1/8ths of an ounce you’d make $6,400 at $50/eighth. If you’ve ever been lucky enough to buy one, how much does a lb of weed cost in your area, let us know in the comments section below.

How much does a half pound of weed cost

How much does weed cost when you buy it by the pound? Well that really depends on where you get it, dude. Getting that much weed ain’t easy to accomplish and it’s going to be costly. The price of a pound of high quality weed could run more than 5k, however since you can expect to pay about $2k – $3k per pound to figure out what half that would cost you just do the math, man or just continue reading—about a thousand to 1,500 dollars.

How much does a ounce of weed cost

So how much does an ounce of weed cost? In four states where pot has been legalized or decriminalized–Washington, Oregon, Colorado and Alaska–the price of an ounce has fallen below $300, compared with the nationwide average of $324, according to PriceOfWeed.com. Despite a strong marijuana culture, Colorado is surprisingly not the state with the lowest marijuana prices. How much is an ounce of weed there? On average it costs $243 for an oz of weed in Colorado. how much does an oz of weed cost in your area? Let us know in the comments section below.

How Much Marijuana Does Colorado Sell 1How much does a half ounce of weed cost

How much does a half ounce of weed cost you ask? Well according to the paragraph above the price of an ounce of weed has dropped to under $300 an ounce. So how much does a half ounce of weed cost? you can expect to pay  half the price for an ounce or below $150 for a half ounce of weed. What a great bargain, right?

How much does a quarter of weed cost

How much does a quarter ounce of weed cost in a dispensary? You’ll probably spend around $65 to $100 for a quarter of weed at a shop in California, Colorado or Oregon. Out on the mean streets of the West COast you could expect to pay just a little bit more for that quarter of weed.

How much does an eighth of weed cost

Before we get to answering how much does a 8th of weed cost first, how many grams in an eighth? An 8th of weed weighs 3.5 grams. It will run you between $20 and $60 depending on location and quantity. Because an 8th of weed is so common it’s a great benchmark for prices. If you’ve got a second please let us now how much does an 8th of weed cost in your area in the comments section below.

Dub of weed pictured here. How much is a quarter of weed? Don't get ripped off, dude. We paid $150 for an entire ounce.How much does a gram of weed cost

A gram of weed is the smallest amount of weed you can buy aside from maybe a pre-rolled joint. Because it’s the smallest amount of weed you can purchase it’s the most you’ll pay for weed. How much is a gram of weed or more exact how much does weed cost per gram? On average 1 gram of weed costs about ten to twelve bucks. How much does a gram of weed cost near you? Please let us know in the comments section below.

How much does a dime of weed cost

How much is a dime of weed? A dime of weed aka a dime bag will set you back about ten bucks. That’s it. No matter the weight a dime of weed is ten bucks. That’s why it’s called a dime, man. Get the connection? How much does a dime of weed weigh? That depends on where ya get it and the quality. See above. Typically a dime of weed, or a dime bag, will contain about a gram of weed. And a gram of weed is about enough for a single joint.

How much does a dub of weed cost

How much is a dub of weed? Well first things first. Let’s start at the beginning and by beginning we mean let’s begin with a definition. What’s a dub of weed? That would be a double ten sack, man. How much is a dub of weed? The price is twenty bucks. How many grams in a dub of weed? Like a ten sack this system of measurement is mostly for convenience sake—conveniently getting twenty bucks of weed. Typically a dub of weed weighs about two grams. But as prohibition has started to fall away in many states you’ll find eighths of weed aka 3.5 grams for $20.

How much does weed cost in your area? Let us know the price you pay for an 1/8 of weed or an ounce of weed in your area in the comments section below.



70 Responses to “How Much Does Weed Cost? From Grams, to Ounces, to Pounds Here’s What You Should Be Paying for Pot”

  1. Anonymous

    In my local area.. Getting cannabis illegally and underage from other under aged people cost 15 dollars a gram. Yes, I know it’s overpriced, but the quality of the weed is great and getting weed under aged is complicated, getting blunts is ALSO complivated. It’s the worst part of being an undersged fein🙄.

  2. Heather

    I paid only $60 for a quarter ounce a few weeks ago. I think it’s ’cause he’s sweet on me…
    I’m from the Twin Cities area

  3. Anne Smith

    I understand the troubles of being underage! got any vendors?!

  4. Glo glo

    In Maryland we pay 30-40 for an 8th( we call them babies). you will pay 65-80 far a quarter. A half Oz. Might Cost about 120-150. An Oz. Will cost 200-275…Anything else is a bit out of my league but I’ve heard once you start talking pounds the prices are pretty much the same Nationwide

  5. Smokemcpot

    Louisiana 800 to 1000 for regie and 2500 to 3000 for good .

  6. Jay

    Louisiana 800 to 1000 for regie and 2500 to 3000 for good .

  7. Kora

    $100 for an oz. & about $15-30 for an eight depending on where you buy.

    Most half p’s are about $600-$800 depending on strain give or take.

    For a pound $1000 – &160 usu.

    … and all that’s at like 75¢ on your USD baha blessed.

  8. Heburberbar

    CenTex 2000 for some ok 25most

  9. Kourtney

    I’m from NY and I pay $40-50 for an eight depending on if I want to drive to the underprivileged part of town or stay in suburbia. Qts go for $65-75 also depending on which part of town I go to

  10. Florida Couple’s Amazon Delivery Came With 65 Pounds of Free, Dank-Ass Weed - IT AND US

    […] shipped me 65 pounds of weed—which rates for mid-grade weed on very authoritative-sounding site Stuff Stoners Like suggest could be worth $2,000-3000 a pound for a total of $130,000-190,000—I think it would be […]

  11. Florida Couple’s Amazon Delivery Came With 65 Pounds of Free, Dank-Ass Weed - Top 10 Maza

    […] me 65 kilos of weed—which charges for mid-grade weed on very authoritative-sounding website Stuff Stoners Like recommend might be value $2,000-3000 a pound for a complete of $130,000-190,000—I believe it […]

  12. Florida Couple's Amazon Delivery Came With 65 Pounds of Free, Dank-Ass Weed – Gizmodo – Darwin Wealth Creation

    […] me 65 pounds of weed—which rates for mid-grade weed on very authoritative-sounding site Stuff Stoners Like suggest could be worth $2,000-3000 a pound for a total of $130,000-190,000—I think it would […]

  13. Christina

    This is new to me !!!
    Thank you for all of the info!!!

  14. Amazon accidentally shipped a Florida couple 65 pounds of weed | Be In The Know

    […] in Colorado, where cannabis is legal and in abundant supply, wholesale rates typical around $1,300 a pound . A conservative price quote would put the Amazon stash at around $85,000, with its street worth […]

  15. WhitsLit

    In my area it’s illegal but a gram here costs $20 I’ve always bought in grams so

  16. Amazon accidentally shipped a Florida couple 65 pounds of weed

    […] in Colorado, where marijuana is legal and in plentiful supply, wholesale prices average around $1,300 a pound. So a conservative estimate would put the Amazon stash at around $85,000, with its street value […]

  17. Amazon accidentally shipped a Florida couple 65 pounds of weed – Hop N Shop

    […] in Colorado, where marijuana is legal and in plentiful supply, wholesale prices average around $1,300 a pound. So a conservative estimate would put the Amazon stash at around $85,000, with its street value […]

  18. jules

    im a teen from the bay area and i can expect to pay anywhere from 80-150 for an ounce. i will usually pay right from 100-120 i get some fire for cheap out here. NorCal if your paying 150+ youd better be getting the best weed in the world. i have seen pounds for 800 and pounds for 2k. you need to know what you want and know prices and quality to not get ripped out here. its a lot cheaper then some people think

  19. AYe Oh

    Boston MA $2500 🔥

  20. Kana

    You guys are all being ripped off. I live in Seattle. An eight goes for 15$ a oz goes for 60$-100$ for some fire stuff. A pound you can find for 500$

  21. Maritza Lozano

    Where I live I paI’d for 17 grams of weed 40$

  22. anonymous

    I get a 1/2 oz for $100 on south shore of O’ahu, but everyone tries to overprice with haoles so most try to sell it for $150, most I’ve ever paid for an oz is $240 but in San Diego I can get an oz for $150, most I’ve paid for a gram was $20 on north shore but south shore its $10-$20 a gram.

  23. David

    It’s pretty much always 10/g here but I buy half os for 90-110 and os for 170-210

  24. Ston edcur rently

    Location: east coast
    Mary Jane: illegal

    G- anywhere from $10-$20 and I have gotten some deals like 2 for $30
    1/8- usually $50 may find it a little cheaper
    Q- $80 to $100 and that’s that
    1/2o- prob anywhere from $130 to $140
    O-$220 to $400 depending on who you know
    1/2P-$1500 to $2000 / if your guy tries to sell it to you for more than 2k just bounce and go find another plug.
    P- like 3-5k generally, maybe more depending on individual plugs and their problems.

    Hope this helped👍🏻🍁

  25. Rob

    $20 gram
    $60 eighth
    $100 qtr
    $175 half
    $300 oz
    Lubbock, Texas

  26. Taylor

    Man, honestly I just got back to TN and the prices here are Horrible! Near Houston where I just came from gas is 10 a G……..regardless. Here, 15 is the hook up. 20 is the norm
    In Texas it goes……..
    10 a G
    90-110 a half
    200 a zip
    An ounce for a good deal_150-175

  27. Berne

    I’m in high school so this might be a little off normal prices (these aren’t averages this is what I buy for)
    Gram: 7
    8th: 18
    Qtr: 30
    Half: 55
    Never bought an ounce, my best dealer doesn’t sell in ounces and all the other prices are way to much
    Kent, WA

  28. jay

    I get a gram for $10 my plug is my friend so he gives me half price

  29. G

    Out here in cali be gettin fire ass oz for $100, half for $70 and pounds for $900 but thats homie plugs

  30. Bc bud

    Im in BC in canada
    10 a gram
    25 an eigth
    50 a quarter
    70 half o
    135 o
    1500 pound
    And its kills bc bud

  31. Rick morty Jr.

    Florida broward county
    High quality
    8th $25- $35
    Qtr $50- $70
    Half oz $100– $120

  32. Luis perez

    I stay in Tennessee
    gram ; $15
    Eight ; $35
    Quarter ; $70
    Half : $140
    Ounce ; $180 – 230

  33. Henry

    I’m from Chicago but I live in Nebraska now and the prices high 60 a 838th

  34. David

    Location: Chicago suburb
    Typical prices range:
    G: $10-$15
    1/8:$30-45
    Q:$60-80
    H:$100-$140
    Z:$180-270
    Prices I pay are below that though
    G:$5-$10
    1/8:$20-35
    Q:$50-60
    H:$100
    Z: $150-$180
    Quip: $600
    Pound: $2000

  35. Jay M

    Location : Central Wyoming
    Typical Prices :

    Gram : $15-$20
    1/8 : $40-50
    1/4 : $80

    Even with Colorado just south it is hard to get weed here, typically dealers take advantage of newcomers or people who don’t know their shit. Make sure you know the lingo and be careful who you’re going to buy from. Can’t trust anyone in the dealing game.

  36. Saiyan

    San Antonio, Texas. I have great prices and quality, also carry mid grade dro. Prices represent premiums on left and mids on right
    8th 50/35
    Qtr 90/70
    Half 140/120
    Oz 260/220
    Qp 900/800
    Heffer 1500/1200
    Bow 2700/2100

  37. Casey

    Southwest Ohio
    Prices drop majorly in the recent year
    Past on left/present on right…. for loud obviously
    G 15/10
    8th 45-50/25-35
    Q 70-85/55-60
    H 125-140/100
    F 250/190-220
    Half p and full p still seem to be the same unfortunately
    Hp 1550-1600
    Fp 2900-3000

  38. Jayda

    south central PA gram is like 15-20 and cut is 30-35 depending on who and what strain

  39. DJ

    North Dakota (least vs. most I’ve paid)

    G = 10-15
    3.5 = 40-60
    7g = 70-90
    14g = 90-160
    Ounce = 200

  40. Ohio

    Southwest Ohio, like Casey I have noticed a price drop in the past year. Everyone is getting stuff from Michigan instead of cali making it a little cheaper
    $10 a g
    $35 an eight
    $65 a quarter
    $230 an ounce

  41. BubbaJanx

    Oxnard,Ca….all Lbs of Kush 1500……prices better when multiple lbs.

  42. Athos Vega

    How much for 10 pounds of kush

  43. BubbaJanx

    1250 to 1200

  44. Anonymous

    1 gram= 1$

  45. NY

    upstate NY, Hudson valley
    15 G
    35-40 1/8
    70-80 1/4
    125-150 1/2
    200-250 Zip less if you buy more.
    All prices for the good stuff.

  46. Larry Cooper

    Mann I’m from Memphis TN right we wish the good mid come out way we need mud ASAP now loud but we on point just need the good mid peace our laws are changing

  47. Anonymous

    I just bought 12 pounds of weed, and smoked about 5 joints a day i know that i may need a little help but still i smoked a lot, sleeped a lot, but that shit was hella fun for only 24,000$. bookoo cash but lots of weed that only lasted for 27 days.

  48. Emily

    An 8th where I live is usually $35-$45

  49. Lulu

    1/8 of a pound or 1/8 of a gram

  50. Anonymous

    An ounce for where I live in Illinois is 220 or 200 just depends on your plug.

  51. Anonymous

    1g =10
    1/8=30-35
    1/4=65-75
    1/2=100-130
    A zip=160-200
    Qp=500-550
    Hp=900-1000
    A plate=1500=3000
    And I’m from Jacksonville,florida y’alls plugs are some shit and this some ⛽.

  52. LewBudz

    I charge anywere from 2000 to 2300 a lb you usually can get 5 packs for 10 grand or less in Boston

  53. YOUR LOCAL TRAPPER

    ya sayin these prices is crazy ya mean in be selling a gram for 2 bills and i grow dis dawn in my basement

  54. Raleigh-NC PLUG

    Gram-$5
    Eighth- $20
    Half 0- $60
    Ounce- $110
    Half P- $400
    P- $800
    Come shop!

  55. Lorenzo j.

    2 j- 10
    15-30-1/8
    40-60-1/4
    80-100 -1/2
    120-180-1lb Sea. Wa.

  56. Brad

    Green therapy dispensary in Goshen, Oregon sells me 1$ grams and 28$ ounces, 21% indica, before 20% tax.

  57. Sky Sky

    G=10
    8th=35
    Qt=60-70
    Half=120
    Oz=230
    Qp=800
    Hp=1500
    lb=2200-2400

  58. Sebago Creature

    Selling for $6 a gram in Portland, Maine

  59. chicone

    my buddy cuts me a deal so i can sell i get a gram for 5$ and 8th for 15$ a quarter for 35$ and a half for 55$

  60. White dude from central ky

    If you buy in bulk it’s obviously cheaper
    1g – $10
    1/8 – $40 (you aren’t going to get 3.5 grams
    1/4 – $70
    1/2 – $140
    Oz – $200
    (I don’t get anymore than an ounce at a time ever really)
    But any more than an ounce Is really up for negotiation

    And stick to these tried and tested rules
    •dead drops
    •fake names
    •a big black dude named Tyrone

  61. Skinny Mexican from California

    1/8o=$20
    1/4oz=$40
    1/2oz=$60
    1oz=$100
    1/2lb=$500
    1lb=$900
    Out here in sf

  62. Plug

    100$ for a ounce, 450 for a quarter pound. 700 for half a pound, 1000 for a pound, it’s gas, nothing less than a 20 bag, get yall money up, coming from the 612, twin cities.

  63. Skunk

    8th 25-40
    Q 50-70
    Half 90-110
    Onion 150-200
    Quap 500-600
    Hp 1k-1200
    P 1500-2k
    New jersey

  64. dude

    In Wisconsin – $10 per gram. Idk the average but my plug sells an oz for $170

  65. David Watson

    I’m picking up ounces of 💣🔥 for 80

  66. Tyler Brown

    1g – $10
    3.5g – $25
    7g – $45
    14g – $85
    28g – $170

  67. No one u know

    For a gram of weed for me, it’s $20

  68. Yeeeeet

    1g-$10
    3.5-$25
    7-$50
    14-$70-$85
    28-$120-$150
    Good ass weed too not that bunk shit.
    Boise fucking Idaho

  69. Richmond smoke

    10 to 15 g
    35 to 40 8th
    60 to 70 Q
    120 to 200 zips

  70. The Plug

    1 gram- 5$
    An eighth- 20$
    Quarter-35$
    Half oz- 60$
    Ounce-120$

    This is what i usually get for some Good Mid in Texas

Leave a Reply